Veri Diyodu

Veri Diyodu Güvenli Ağ Geçidi Donanımı yalnızca izinsiz girişleri engellemekle kalmaz ve ağ bütünlüğünü de korur. Bunun yanında sızıntıyı önler ve ağ gizliliğini muhafaza eder. Bu yüksek güvenlikli çözüm, ICS / SCADA veya savunma sanayindeki kullanıcıların dijital verileri için en üst seviyede koruma sağlar.

veri_diyot_cizim.png

Temel Özellikler

Veri Diyodu, ağ arayüzleri arasında yalnız tek yönlü veri aktarımını garanti eder. Tek cihazda, İki yönlü veri  aktarma şansı fiziksel olarak bulunmayan, bir tarafta göndericisi (Tx)  ve diğer tarafında bir alıcısı (Rx) olan bir optik fiber içerir.

Ağlar arasında tek yönlü bilgi alışverişi

Veri Diyodu gerçek zamanlı, ağlar arasında tek yönlü bilgi alışverişi sağlar. Birçok ağ, sınıflandırılmış veya hassas bilgiler içerdiğinden manipülasyon ve veri sızıntısına karşı ekstra koruma gerektirir. Bazen güvenli tutmak için izole tutulurlar. Bununla birlikte, bu tür ağlara belirli bilgilerin gönderilmesi veya çıkarılması gereken zamanlar vardır. Bu gibi durumlarda, bir veri diyodu yardımcı olabilir.

 

Veri Diyodu, aynı veya farklı güvenlik seviyelerindeki iki ağı birbirine bağlayan tek yönlü bilgi aktarma cihazıdır. Veri diyodu, iki ağ arasında tek yönlü bir ayrımı garanti etmek için optik donanım ayrımına sahiptir.

 

Endüstriyel Kontrol Sistemlerini Koruma (ICS)

ICS sistemlerini diğer ağlara bağlamak büyük bir güvenlik riski oluşturur ve izinsiz girişleri önlemek ve ağ bütünlüğünü korumak için güvenlik önlemleri alınmalıdır. Veri Diyodu, bilgi yalnızca ICS ağından iş ağına gönderilebileceğinden en güvenli seçeneği sunar. Bu bilgi transferini sağlarken siber güvenlik risklerini etkin bir şekilde azaltır.

Ağ Gizliliğini Koruma

Korumalı veya gizli ağların gizlilik konusunda çok yüksek güvenlik gereksinimleri vardır. Yüksek güvenceli veri diyotları, hiçbir bilgi sızıntısı yaşanmayacağına dair gerekli güvenlik korumasını sağlar.

 

Kullanım senaryoları:

(bunlarla sınırlı olmamakla beraber)

  • Dosya transferi (FTP/SFTP)

  • E-posta aktarımı (SMTP) 

  • Yazılım ve  virüs tanımları güncellemelerinin içe aktarılması (WSUS, vb.)

  • Veritabanı replikasyonu

  • Ses ve görüntü yayını 

  • Web Servisi ile bilgi aktarımı (SOAP, REST, HTTP/S)

  • Uzaktan izleme / Alarm takibi

  • IoT verilerinin toplanması

Desteklenen Hızlar:

Min. 3 Mbps' den Maks. 10 Gbps' e kadar.